top of page
Szerző képeMiklusáková Melita

Jutalomfalatok, melyek veszélyesek, pedig kutyának gyártották.

Fontold meg, hogy beköveted az újonnan létrehozott Facebook oldalunkat, ahol a cikkek is megjelennek! Kattints ide!


Kutyák számára rengeteg olyan terméket készítenek, melyeknek sosem szabadna napvilágot látniuk, pedig közkedvelt jutalomfalatnak minősülnek és boltok polcain egyaránt kapható. A többség hosszú időre lefoglalja a kutyát, így a gazda nyugodtan élvezheti az életet. Habár az álltaluk okozott kár nem azonnal jelentkezik, de hosszú távon tönkreteszi a kutya szervezetét. A benne lévő vegyszerek vesekárosodást, elhízást, rákot és cukorbetegséget is okoznak többek között. Melyek, ha a 2 éves kutyán nem is jelentkeznek, de ahogy idősödik egyre jobban előjönnek majd a problémát.


Vannak olyan országok, ahol a kedvencek számára gyártott élelmiszer nem minősül fogyasztási cikknek (mivel nem ember fogyasztja) így azokat nem vizsgálják ki. Ezeken a helyeken bármi bekerülhet, mint baktérium és vírus szinten, mint úgy felhasznált alapanyag (betegség miatt elhalálozott állat stb.), modifikáló anyag (színezék, fehérítő stb.) szinten. Ezért a legjobb, ha megbízható, jó minőségű jutalomfalatot vásárolunk, illetve megjegyzünk pár alapanyagot, melyeket elolvasunk a jutalomfalat csomagolásán.


Elkerülendő:

  • Bármilyen alakú és típusú bőr rágóka: Ez az egyik legveszélyesebb és lekerülendőbb jutalomfalat, melyet a kutyának lehet vásárolni. Ezen bőr rágókák általában tehenek bőr és zsír közötti részéből szármáznak, melyeket a bőripar már nem tud felhasználni, így azokat jutalomfalat céljára adják el. Ez a rész általában vegyszerekkel van elválasztva a bőrtől, melyet fehérítővel fehérítenek, és úgy szárítják meg. Esetlegesen színezik, hogy természetesebb „húsos” kinézetet kapjon, mely jobban megfogja az ember tekintetét. Végül ragasztó segítségével érik el a kívánt alakot. De amennyiben teljesen természetes módon is van gyártva mindenféle kemikáliáktól mentesen úgyis veszélyes, mivel nehezen tudja az állat megrágni, így inkább darabokat tép ki belőle és lenyeli. Ez részben megsértheti a nyelőcsövet, de emésztőrendszeri elzáródást is okozhat mely csak műtéttel kezelhető. Remek alternatíva: Marha lábszárcsont. Figyelem! Tilos a nyers sertéshús mert Aujesky féle álveszettséget okoz! Úgyszintén remek alternatíva a teljesen organikusan szárított állati eredetű jutalomfalat, mint a csirkeláb, a szőrös nyúlfül és egyéb testrész, melyek egészségesek is, és segítik a bélrendszer működését.

  • Olcsó termékek melyek csak állati származékot tartalmaznak: Az ilyen jutalomfalatokban az állati származék az emberi fogyasztásra nem használható termékeket jelenti, mint például a csirkék csőre és tollai is. Ezek is általában csak kis mennyiségben találhatóak meg a termékben, mert a többség általában liszt és tartósítószer. Ezen termékekben van só is, mint ízfokozó, mely úgyszintén kerülendő. Remek alternatíva: 100% szárított színhús, melyet akár otthon a sütőben is elkészíthetünk. (Kivéve sertés és vadhús)

  • Összetevők melyek nincsennek is benne, vagy kis mennyiségbe: A legtöbb termék csomagolásának első oldala általában átverés, a feltüntetett összetevő, mint a lazac, a kacsa, a marha stb. nem található meg a csomagolás hátoldalán feltüntetett összetevő listán. Ezek csak általában marketing fogások, hogy az ember megvegye. Vagy ha megtalálható is akkor annak aránya mindössze minimális, és az sem színhús. Mindenképp olvassuk el a csomagolás összetevőit, hogy valóban tartalmaz-e az első oldalon feltüntetett állati összetevőt. De még mindig a legjobb alternatíva az otthon elkészített szárított hús, mely akár lazac, kacsa, marha vagy bármilyen különleges húsból készülhet. (Kivéve sertés és vadhús)

  • Túl sok tartósítószer és ízfokozó: Ha az alapanyagokon kívül megtalálható még az összetevő listán rengeteg olyan szó, amelyet nem értek, akkor én elkerülöm azokat a termékeket, a többség ízfokozó, tartósítószer vagy glükóz (cukor), ami elhízást is okozhat.

  • E102, E110, E132, E129 avagy a színezékek: Ezen színezékek megnövelik az allergia kockázatát a kutyában, mely szinte már modern betegségé vált a kutyák populációjában. Illetve hatással van a kutyák viselkedésére is, melyek bizonyítottan megnövelik a rossz szokásokat. Ámbár az E129 a legtöbb Európai országban tiltásra került, sok helyen még mindig használják, és összekötötték a rák kialakulásával.

  • Csontok: Ámbár a csont egészséges a kutyák számára és kiváló jutalomfalat, bizonyos dolgokkal nem árt tisztában lenni. Ilyen például a főtt csont, melyet tilos adni a kutyának, a főtt csont nem emészthető el az esetek többségében, így ez okozza a legtöbb elzáródást mely műtéthez vezet. Illetve a főtt csirkecsont szilánkosra törik mely könnyen átszúrja a nyelőcsövet. Sose adjunk sertéscsontot a kutyánknak, az Aujesky féle betegség halálos! Nyers csont esetén a legjobb, ha marhalábszárat vagy egyéb más nagy méretű csontot veszünk, melyet rágni tud és pucolja a fogait, de nem nyeli le. Mihelyst a csont kezd töredezni akkor érdemes kidobni. Csak tapasztalt BARF/PREY etetőket kérdezz, hogy hogyan érdemes a kis méretű csontot adni.



1 megtekintés0 hozzászólás

Comentários


bottom of page