top of page
Szerző képeMiklusáková Melita

Hogyan kerüljük el a Csont és Ízületi problémákat

Fontold meg, hogy követed az újonnan létrehozott Facebook oldalunkat, ahol a cikkek is megjelennek! Kattints ide! Egyenletes növekedés biztosítása létfontosságú, hogy a kutya egy egészséges testbe nőjjön bele, mely az élete végéig támogatni fogja. Ámbár a legtöbb kutya már 8-10 hónaposan úgy néz ki mint egy kifejlett felnőtt állat, valójában a szervezetük még fejlődik, a csontjaik még növekednek, és egy-két része még lágy porc mely könnyen megsérülhet. Az olyan részek mint a gerinc, a lábtőcsont, a csípőlapát, a csípőcsont akár 15 vagy 17 hónapos korig is fejlődhet.


A túlerőltetett, rosszul tartott és táplált kutyának pedig ízületi gondjai lesznek. Ínszalagja megnyúlhat, a porc nem fejlődik ki vagy lekopik és arthitisz keletkezik, illetve hajszálrepedések keletkeznek rajta.


Mit tehetünk ellene?

  • Megfelelő és egészséges táplálás: A kölyökkutyának egyenletes és lassú növekedésre van szüksége, ennek egyik alappillére, hogy a kölyök nincs elhízlalva és nem kap túlzott mértékben jutalomfalatokat. Az elhízás másrészt plusz súlyt helyez a fejlődésben lévő csontozatra is. Kölyökkorban érdemes csak egy típusú ételhez ragaszkodni és nem keverni azokat. Ha BARF-ot szeretnénk akkor csak azzal tápláljuk a kutyát, ha tápozni akarunk akkor csak a táppal. Mindig figyeljük meg, hogy az adagolás szerinti mennyiséget kapja.

  • Ízületvédő készítmények: Kiegyensúlyozottan táplált kutyának tilos kalcium tartalmú "csonterősítőt" adni. Ez a legroszabb amit egy gazda tehet. A túlzott kalcium fogyasztás kivonja a csontokból a foszfort így hiány alakul ki, még fordítva is igaz a túlzott foszfor fogyasztás (rengeteg hús alapú étel kiegyensúlyozott étkezés mellett mint jutalomfalat) kivonja a kalciumot a csontokból. Csakis Glüközamin és Chondoritin tartalmú izületvédő ajánlott, melyeket én imádok, ilyen az Aptus Apto-Flex szirup.

  • Séta és Mozgás: A beton, az aszfalt, a térkő és egyéb kemény talaj a lassú kiegyensúlyozott séta helyszíne, még a fű, a gumijárólap, és a puha homok a szaladgállás és a játék helyszíne. Csakúgy mint embereknél, a kutyáknál is romlik az ízület, ha a kemény talajon ugráll, játszik és mozog.

  • Nem ugrálunk a kanapén, nem rohanunk a lépcsőn: Kötelező megtanítani a kölyköt, hogy csak a gazdi teszi fel őt a kanapéra/autóba/ágyba és egyéb magas helyre, illetve ő is veszi le onnan. A hirtelen jövő érkezés főleg a könyökre és a vállra maradandó károsodást és kopást okoz. Ezt legalább 8 hónapos korig ajánlott. A lépcső nem a szaladgállás és játék helyszíne! 5 hónapos korig kézben cipelés ajánlott, utána pedig megtanítani, hogy óvatosan és lassan közlekedünk rajta és csak amikor szükséges. Nem rohanunk a lépcsőn se fel se le.

  • Kerüljük a csúszós talajt: A csempe, a járólap, a linóleum és egyéb csúszós talaj, ahol lépés közben a kutya lába nem stabil, illetve ha leül és csúszkáll tönkre teszi a fejlődésben lévő kutya ízületeit. A csúszkálló láb extra erőkifejtést tesz az ínszalagra, mely során megnyúlhat. A megnyúlott ínszalag hatására az ízület nem oda nő be ahová kellene, így alakulhat ki részben a csípőficam (csípőízületi diszplásia) is.

  • Túlzott séta: Követni kell az 5 perces szabályt. Ahány hónapos a kölyök annyiszor 5 percet sétálhat egy séta alkalmával. Tehát egy 3 hónapos kutya sétálthat egyszerre 15 percet, de ne többet. Ezt egy éves korig kell betartani. Tehát három hónapos korban mehet egy nap 5x is sétálni, de egy séta hossza ne legyen több 15 percnél.

  • Agyi lefárasztás: A kutyát nem csak fizikailag lehet lefárasztani, sőt agyilag is nagyon hamar és efektívebben le tudnak fáradni. A kutya ha az orrát használja akkor megterheli az agyát és elfárad. Ezért érdemes olyan aktivitásokat betervezni, ahol dolgoznia kell, ahol tanulhat. Lehet az jutalomfalattal való parancs tanítás, de szag-nyomkövetés, szarvasgomba kereső tanfolyam, vadállat szagnyomkövetése kurzus, mantrailing vagy egyéb, ami tetszik. Csontok záródási ideje:



0 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page